ПРОСТОРОВИЙ РОЗПОДІЛ ІЛЬМЕНІТУ Й АПАТИТУ У КРИСТАЛІЧНИХ ПОРОДАХ ФУНДАМЕНТУ ТА КОРІ ВИВІТРЮВАННЯ ТОРЧИНСЬКОГО РОДОВИЩА
DOI:
https://doi.org/10.30970/vgl.38.02Ключові слова:
Коростенський плутон, Торчинське родовище, кристалічні породи фундаменту, елювій, ільменіт, апатит, просторовий розподілАнотація
Подано загальні відомості про геологічну будову Торчинського родовища елювіальних апатит-ільменітових руд, яке розташоване в межах Коростенського плутону Волинського мегаблоку Українського щита. У межах родовища різні петротипи порід кристалічного фундаменту та їхня кора вивітрювання містять ільменіт і апатит у значній кількості. Кора вивітрювання має зональну будову і представлена зоною дезінтеграції та вилуговування; зоною початкового гідролізу (каолініт-гідрослюдиста); зоною кінцевого гідролізу (каолінітова). На основі аналізу й узагальнення виробничих звітів створена цільова атрибутивна база даних (координати свердловин, їх опис і результати опробування), на основі якої досліджено просторовий (латеральний) розподіл середнього вмісту (кг/т) ільменіту й апатиту у кристалічних породах фундаменту, у корі вивітрювання та різних зонах елювію зокрема. Досліджено напрям і силу кореляційних зв’язків між середнім вмістом мінералів в габро-норитах і різних зонах кори вивітрювання. Досліджено розподіл вмісту ільменіту й апатиту в різних зонах кори вивітрювання за вертикальним перетином свердловин, напрям і силу кореляційних зв’язків між мінералами. Досліджено напрям і силу кореляційних зв’язків середнього вмісту ільменіту, апатиту між різними зонами елювію. Створено відповідні картографічні побудови, які відображають латеральний розподіл середнього вмісту ільменіту й апатиту у кристалічних породах фундаменту, у корі вивітрювання та її зонах, а також вертикальний розподіл вмісту цих мінералів у свердловинах. У межах родовища нами обрано три поздовжні та два поперечні профілі, за якими досліджено зміну потужності кори вивітрювання та середнього вмісту ільменіту й апатиту. З’ясовано, що в межах родовища та за дослідженими профілями потужність кори вивітрювання та середній вміст мінералів характеризуються значними контрастами. Установлено, що латеральний розподіл середнього вмісту ільменіту й апатиту має прямий або обернений кореляційний зв’язок із потужністю елювію. З’ясовано, що латеральний і вертикальний розподіл вмісту ільменіту й апатиту в корі вивітрювання визначається геологічною будовою порід кристалічного фундаменту, їхньою рудоносністю та різним ступенем ерозійного зрізу елювію.
Посилання
Металічні і неметалічні корисні копалини України. Металічні корисні копалини / Д.С. Гурський та ін. Київ ; Львів: Центр Європи, 2005. Т. 1. 785 с.
Дубина О.В. Перспективи освоєння магматичних родовищ апатиту в Україні. Світогляд. Київ, 2010. № 6. С. 33–37.
Інвестиційний атлас надрокористувача (стратегічні та критичні мінерали). URL: https://www.geo.gov.ua/wp-content/uploads/presentations/ukr/investicijnij-atlasnadrokoristuvacha-strategichni-ta-kritichni-minerali.pdf (дата звернення: 22.06.2024).
Крошко Ю.В., Ковальчук М.С. Рудоносність відкладів новопетрівської світи в межах Медвинської і Строківської ділянок. Геохімія техногенезу. Київ, 2022. № 8 (36). С. 33–42. https://doi.org/10.32782/geotech2022.36.05.
Лисенко О.А. Розсипні родовища України. стан освоєння та перспективи нарощування їхнього потенціалу. Збірник наукових праць Українського державного геологорозвідувального інституту. Київ, 2017. № 3. С. 74–90.
Рудько Г.І., Бала Г.Р. Критична мінеральна сировина та її перспективи в Україні. Мінеральні ресурси України. Київ, 2021. № 2. C. 3–14. https://doi.org/10.31996/mru.2021.2.3-14.
Яременко О.В. Геологічні умови формування та комплексне освоєння Торчинського апатит-ільменітового родовища. Мінеральні ресурси України. Київ, 2016. № 4. С. 8–12.
Яременко О.В. Геологічні умови формування та розробки Торчинського родовища апатит-ільменітових руд Українського щита : автореф. дис. … канд. геолог. наук : 04.00.01. Київ, 2020. 23 с.