ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СКЛАДУ, ТЕХНОЛОГІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ, ЯКОСТІ І НАПРЯМІВ ВИКОРИСТАННЯ ВУГІЛЛЯ ЛЬВІВСЬКО-ВОЛИНСЬКОГО І ДОНЕЦЬКОГО БАСЕЙНІВ
DOI:
https://doi.org/10.30970/vgl.38.09Ключові слова:
вітрен, фюзен, кларен, дюрено-кларен, кларено-дюрен, дюрен, кеннель, вихід летких речовин, товщина пластичного шару, метаморфізм, показник відбиття вітриніту, теплота згорянняАнотація
У статті оцінена і зіставлена інформація про вихідний вуглетворний рослинний матеріал вугілля Львівсько-Волинського і Донецького басейнів, його макроінгредієнтний і мікрокомпонентний склад. Петрогенетичні типи вугілля наведені та зіставлені на 4-х трикутникових діаграмах. Якість вугілля схарактеризована в 10 спеціальних таблицях, де подано лабораторні числові значення вмісту у вугіллі середньопластових проб таких її показників: вологи аналітичної, золи, сірки загальної, виходу летких речовин, спікливості, вираженої товщиною пластичного шару “у”, теплоти згоряння в МДж/кг, вмісту в органічній масі вугілля елементів вуглецю – С, водню – Н, азоту та кисню – Nо + Оо. Детально описані метаморфізм вугілля, його градієнти та ступені, приналежність до технологічних марок, зміни метаноносності відповідно до марочної приналежності та температури утворення, за градієнтами метаморфізму та глибинами залягання вугільних пластів. Уперше для родовищ басейну і технологічних марок вугілля розраховані реальні температури його утворення у градусах Цельсія: Тяглівського вугілля марок Г-70-90, Ж-100-120, Любельського вугілля марки К-120-140. Доказано, що в разі необхідності вугілля Львівсько-Волинського басейну успішно можна використовувати взамін енергетичного та коксівного вугілля Донецького басейну, якого нині бракує. Промислова площа Львівсько-Волинського басейну становить 2 500 км2. На ній виявлені і по-різному розвідані Волинське, Забузьке, Сокальське, Межирічанське, Тяглівське, Карівське (Любельське), Буське та Бубнівське родовища кам’яного вугілля різного метаморфізму – від довгополуменевого через газове та жирне включно з коксівним. На Волинському родовищі вугілля видобувають дві шахти, на Межиирічанському – шість шахт. Загальні балансові запаси вугілля марок Г і Ж категорій А + В + С шахт, що діють, становлять 150 мільйонів тонн, а на Тяглівському та Карівському (Любельському) родовищах – 1,1 мільярда тонн. Детально розвідані поля для побудови нових шахт – Червоноградської № 3, Червоноградської № 4, Тяглівської № 1 і Любельської № 1. Загальні ресурси і запаси вугілля в басейні становлять приблизно 2,2 мільярда тонн, їх вистачить на 120 років видобутку.
Посилання
Газоносність і ресурси метану вугільних басейнів України / А.В. Анциферов та ін. Донецьк : Вебер, 2010. 478 с.
Вугленосні формації Львівсько-Волинського басейну та їх промислове значення : звіт по темі : у 4-х кн. / В.Ю. Забігайло та ін. Львів : ІГГГК АН України, 1990.
Вугленосність осадових відкладів Південно-західної і південної окраїн Східно-Європейської платформи і закономірності розташування родовищ вугілля : звіт по темі : у 3-х т. / В.Ю. Забігайло та ін. Львів : ІГГГК НАН України, 1999.
Геологічний звіт про детальну розвідку кам’яного вугілля на полі шахти Тяглівскої № 1 Львівсько-Волинського басейну (1981–1986 рр.) : у 14 т. / Е.І. Гірний та ін. Львів : ЛГРЕ, 1986.
Геологічний звіт про пошуково-оціночні роботи на кам’яне вугілля Любельскої площі (північна частина) Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну в 1985–1988 рр. : у 3-х т. / склав відп. викон. І.А. Стукан. Львів : ЛГРЕ, 1988.
Звіт про результати пошуково-оціночних робіт на коксівне вугілля в Південно-західній частині Львівсько-Волинського басейну. Любельська площа (південна частина) (1981–1986 рр.) : у 4 т. / Б.І. Книш та ін. Львів : ЛГРЕ, 1986.
Кам’яне вугілля Львівско-Волинського басейну / Г.П. Вирвіч та ін. ; за ред. В.З. Єршова. Львів : Вища школа, 1978. 174 с.
Львівско-Волинський кам’яновугільний басейн. Геолого-промисловий нарис / М.І. Струєв та ін. Київ : Наук. думка, 1984. 272 с.
Левенштейн М.Л., Спіріна О.І. Комплект карт метаморфізму вугілля Донецького басейну (поверхні палеозою, зрізів: 400 м, 1 000 м, 1 600 м, і структурних планів вугільних пластів с6 1 і k5 ). «Укргеологія». Київ : ЦГЕ, 1991, 104 с.
Медведєв А.П., Варичев О.С. Пра-Карпати (конструкція і деструкція). Львів, 2000. 115 с.
Федущак М.Ю., Радченко Л.М. Якісні показники вугілля продуктивних пластів карбону Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну. Київ : Наук. думка, 1988. 152 с.