ОСОБЛИВОСТІ КІМБЕРЛІТІВ ТРУБКИ ГАЛАНЖЕ II (ПІВДЕННО-ЗАХІДНА АНГОЛА)

Автор(и)

  • Дмитро Продоус Львівський національний університет імені Івана Франка

DOI:

https://doi.org/10.30970/vgl.38.15

Ключові слова:

Ангольський щит, трубка Галанже-II, олівінові кімберліти, петрографічне дослідження, мікрозондові діагностика

Анотація

Мета роботи полягає у вивченні петрографічного та мінералогічного складу кімберлітів трубки Галанже-ІІ з південно-західної частини Республіки Ангола, які відібрані в межах Ангольського щита. Досліджені породи належать до брекчійованих порфірових і масивних олівінових кімберлітів. Породи досліджені методами візуальної діагностики, петрографічного вивчення, рентгеноструктурним і мікрозондовим аналізами. Вивчення кімберлітових порід трубки Галанже-ІІ дає змогу підкреслити, що вони належать до порфірових брекчійованих кімберлітів, які зазнали вторинних метасоматичних змін. За петрографічним вивченням порфірові виділення кімберлітів головно представлені олівіном, який заміщений псевдоморфозами серпентину, іноді карбонату. Матрикс порід характеризується карбонат-смектитовим (сапонітовим) агрегатом. За рентгеноструктурними і мікроаналітичними дослідженнями в матриксі присутні карбонати (кальцит, доломіт), смектити, флогопіт, піроксен, барит; рудні мінерали (титаніт, перовськіт, ільменіт). Встановлені кристалохімічні формули карбонатів і смектитів. Структурно-текстурні особливості кімберлітів трубки Галанже-ІІ дають змогу зазначити, що їх становлення, вірогідно, відбувалось не менше ніж у два етапи. На першому етапі кристалізувались порфірові виділення в магматичному середовищі на глибинах більших за 150 км; після цього відбулось швидке підняття, вулканічне виверження з формуванням діатреми. Порфірова структура кімберлітових порід, наявність матриксу, представленого карбонат-смектитовим (сапонітовим) агрегатом, виявлення підвищеного вмісту перовскіту належить до типоморфних ознак трубки Галанже-ІІ.

Посилання

Гулій В., Загнітко В. До питання про генетичне обґрунтування прогнозних та пошукових критеріїв алмазних родовищ. Проблеми алмазоносності території України. Київ, 2004. С. 84–95.

Особливості використання традиційних мінералів-індикаторів у процесі прогнозування й розшуків потенційно алмазоносних об’єктів / В. Гулій та ін. Мінералогічний збірник. 2019. № 69. С. 59–77.

Особливості кори звітрювання кімберлітової трубки Очинжау (Південно-Західна Ангола) / Б. Манчур та ін. Мінералогічний збірник. 2017. № 67 (1). С. 38–49. URL: https://journals.lnu.lviv.ua/index.php/mineralogy/article/view/257.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-05